#5 TAJEMNIC KOCIEJ MISECZKI

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia kota jest miska. W misce podajemy jedzenie oraz wodę.  Ile misek powinien mieć kot? Gdzie je postawić? Jakie miski kupić? Pojawia się wiele pytań, na które początkującym (jak i wprawionym kociarzom) postaram się odpowiedzieć.

Tajemnica #1  jakość

Co  należy uwzględnić przy wyborze miski:

rozmiar, głębokość i kształt – Miska na karmę powinna być możliwie jak najbardziej płaska, przypominająca talerz. Chodzi o to, aby nie podrażnić wibrysów podczas pobierania pokarmu. Zahaczanie wibryssami może powodować dyskomfort u kota. Z tego też powodu zdarza się, że kot np. wyciąga jedzenie łapką z miski i konsumuje je z podłogi. Miska na wodę powinna być możliwie szeroka i nie za głęboka. W naturalnych warunkach koty piją z brzegów kałuż itp.

materiał – miska  może być wykonana z metalu, plastiku, ceramiki, szkła, gumy. Ich dodatnie oraz ujemne cechy dokładniej, dla każdego materiału opisałam poniżej.

Materiały z jakich miska może być wykonana:

Plastik

Zachowuje zapachy. Szybko się rysuje, przez co na dnie rys mogą rozmnażać się bakterie. Wiele kotów dostaje od nich tak zwanego kociego trądziku. Plastik jest bardzo lekki przez co może się zdarzać, że miseczka będzie z kotem wędrować po strefie posiłku kiedy ten będzie dojadał ostatnie kęsy.

Stal nierdzewna

Praktycznie niezniszczalne i bardzo łatwe do utrzymania higieny.  Można zakupić modele z gumową podkładką, która zapobiega ślizganiu się miski po podłodze. Niestety zdarza się, że kotom nie smakuje woda czy mokra karma podawana w metalowych miseczkach.

Ceramika

Wykonane są z zeszkliwionej ceramiki o powierzchni równej i gładkiej. Cała gama kolorów, rozmiarów i zdobień kusi opiekunów mruczków w sklepach stacjonarnych i internetowych. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Ceramika nie wpływa na smak wody czy karmy, tak jak to ma miejsce w przypadku misek metalowych. Miseczki są z reguły dość ciężkie, przez co nie ślizgają się po podłodze lub blacie.

Szkło

Ma wszelkie cechy miseczki ceramicznej z tym, że są o wiele mniej powszechne i trudno dostępne.

Guma

Wykonana jest z elastycznej gumy umożliwiającej jej złożenie. Plastikowa obręcz pozwala na zapewnienie stabilności miski podczas jedzenia. Super sprawdzają się podczas podróży, czy dłuższych wizyt w szpitaliku lub hoteliku.

Rodzaje misek:

Pojedyncze

Singlowe miski. Najpowszechniejsze i najwygodniejsze. Na rynku obecnie jest cała masa super misek w szerokim wachlarzu kolorystycznym, różnych rozmiarach z w/w materiałów.

Podwójne

Miski połączone. W jednym zestawie mamy dwie miski. Mogą być wykonane z jednego kawałka plastiku, ceramiki lub np. jako dwie oddzielne miski metalowe zamontowane na metalowym lub drewnianym stojaku.

Podniesione

Na specjalnym stelażu wykonanym z metalu lub drewna. Powodują, że miska nie stoi bezpośrednio na ziemi a jest zawieszona kilka cm nad ziemią. Takie stelaże są na jedną lub dwie miski.

Podróżne

Wykonane są najczęściej z gumy i są składane do rozmiaru płaskiego dysku. Idealne do podróży, kiedy zatrzymujemy się na posiłek dla kota. Miska składa się do poręcznych rozmiarów i zajmuje bardzo mało miejsca w bagażu czy aucie.

Automatyczne

Miski „nafaszerowane” elektroniką. Obecnie na rynku jest ich cała gama! Aż jestem w szoku co znalazłam podczas poszukiwania materiałów do artykułu. Są miski z timerem, w których możemy zaplanować godziny otwierania się kolejnych podajników, dzięki czemu kot ma kilka posiłków w ciągu dnia. Na rynku ostatnio pojawiła się nowość – miska na mikrochip – miska posiada wbudowany czytnik mikrochipa, dzięki czemu dozuje ilość karmy w zależności od tego, który kot podchodzi do miski. Urządzenie jest dość spore i minusem jest ta obręcz z góry, która może odstraszać kota. Fajne rozwiązanie, jak ktoś ma kilka kotów i nie chce, by podjadały sobie z misek. Niektóre miski mają możliwość dołożenia pod karmę wkładów chłodzących. Super opcja jak ktoś karmi BARFem albo karmami mokrymi, bo wtedy przykrycie chroni przed np. muchami.

Spowalniające jedzenie

Idealne dla łasuchów, które w 2 sekundy wciągają całą zawartość miseczki. Wiele kotów adoptowanych ze schroniska lub niegdyś bezdomnych, czy niedojadających ma zaburzenia behawioralne bazujące na poczuciu głodu, walki o pokarm i stresie z tym związanym. Pochłaniają jedzenie bardzo szybko, co skutkuje wzdęciami, biegunkami i wymiotami. Miska z wyglądu przypomina tę spowalniającą dla psa, ale wypustki i wgłębienia są dostosowane do wielkości pyszczka i języka kota.

Tajemnica #2 ilość

Każdy kot powinien mieć swoją miskę!

O ile misek z wodą nie musi być tyle ile mruczków (głównie gdy karmimy BARFem lub karmami mokrymi), tak miseczek na jedzonko już powinniśmy mieć tyle, ile jest kotów.

Dodatkowo warto mieć w zapasie jedną, bądź dwie miski na podawanie smaczków, surowego mięsa, jaja, czy w rezerwowo w razie uszkodzenia lub stłuczenia miski.

Tajemnica #3 lokalizacja

Koty uwielbiają jeść posiłek w ciszy i spokoju. Dlatego też miskę powinniśmy postawić tam, gdzie zapewnimy kotu spokojny posiłek. Unikamy karmienia w przedpokoju, przy często otwieranych drzwiach, głośnych i często pracujących urządzeniach jak pralka czy piekarnik.

Pamiętaj!

Miska nie może stać koło kuwety! Koty w naturalnym środowisku nie jedzą tam, gdzie załatwiają swoje potrzeby! Odległość od miski z wodą również ma znaczenie!

Jeżeli w domu jest kilka kotów, sytuacja nie jest tak prostoliniowa. Przede wszystkim lokalizacja misek i miejsc do jedzenia zależy od tego, jakie relacje ma nasza kocia ekipa. Jeżeli koty się nie lubią, i wspólny posiłek jest nie wskazany – karmimy w oddzielnych pomieszczeniach lub na innych wysokościach. Dla przykładu jeden je na podłodze a drugi na parapecie okna. Zawsze staramy się, aby koty otrzymały jedzenie w tym samym czasie chcąc zminimalizować frustrację, stres i rywalizację między kotami.

Jeżeli nasza futerkowa paczka żyje ze sobą w super relacjach, możemy karmić je w jednym miejscu. Ważne jest jednak, aby nie karmić ogonek w ogonek, ramie w ramię czy naprzeciwko siebie. Może to powodować niepokój u kotów. Ustawmy miski w jednym miejscu, ale w pewnej odległości od siebie tak, aby koty sobie wzajemnie nie przeszkadzały. Nie zaglądały w talerze 😉

Bardzo ważne!

Alergicy, koty na specjalistycznych dietach oraz koty chore – zawsze są karmione oddzielnie.

Jeżeli w karmie podajemy leki ważne jest, aby zjadł ją ten kot, który leki powinien dostać. Zawsze leki podajemy w małej ilości karmy aby mieć pewność, że lek został zjedzony i nie zwrócony. Dopiero po chwili dajemy kotu dokładkę.

Koty z alergią pokarmową oraz odchudzane, z wyliczoną dawka kaloryczności karmy, musza być karmione tak, aby nie podjadały tego co im zaszkodzi.

Po skończonym posiłku miski… a no właśnie!

Tajemnica #4 higiena

Każdy z nas lubi zjeść na czystym talerzu. Dbamy o higienę naszych naczyń, kupujemy dobre detergenty, zmywarki automatyczne, wymieniamy zmywaki co kilka dni. Powinniśmy też dbać o czystość misek naszych kotów.

Miski należy myć systematycznie!

Miski na wodę należy myć minimum raz dziennie i napełniać je świeżą wodą.

Miski i podajniki dla karmy mokrej należy myć za każdym razem, kiedy tylko kot skończy jeść. Pozostawienie niedokończonych resztek powoduje ich zasychanie, a latem, przy wysokich dodatnich temperaturach kończy się bardzo szybkim psuciem karmy i przykrym zapachem. Nieprzyjemne zapachy z miski mogą zniechęcać naszego mruczka, który obdarzony jest przecież o wiele lepszym węchem niż nasz.

Najlepiej stosować oddzielne zmywaki do naczyń, którymi myjemy miski kotów. Spokojnie możemy używać standardowych detergentów, ale nie mocno perfumowanych oraz:

Pamiętajmy o dokładnym opłukaniu piany.

Wszelkie pęknięcia, wyszczerbienia czy odpryski dyskwalifikują z użytku miski ceramiczne i szklane. W zakamarkach zbierają się resztki oraz bakterie, które mogą doprowadzić do zatruć. Istnieje też ryzyko skaleczenia języka kota podczas pobierania pożywienia.

Tajemnica #5 zawartość

Kot jest obligatoryjnym mięsożercą!

Ta tajemnica jest tak obszerna, że wymaga dokładnego, indywidualnego omówienia – już niedługo! 🙂

Co to jest wibrys? Dlaczego koty tak uwielbiają wodę z kranu? Ile dziennie może zjeść kot, a ile kociątko? Czy Twój kot ma nadwagę?
Na te, i inne pytania postaram się odpowiedzieć w kolejnej części artykułu.

Pamiętaj!

Kot zasługuje na czystą miskę!

Kot musi mieć dostęp do świeżej, czystej wody w czystej misce!

Miska musi pozwolić kotu jeść spokojnie, nie podrażniać wibrysów!

Miska musi stać daleko od kuwety i w pewnej odległości od miski z wodą!

Tech. Wet. Małgorzata Kasiak


Źródło:  Jak kot z kotem. Pam Johnson-Bennett; Co jest kocie? M. Biegańska-Hendryk;


Podziel się: