Dlaczego kot sika poza kuwetą?

Oddawanie moczu poza kuwetę to jedno z najczęstszych zaburzeń behawioralnych jakie spotykamy u kotów. Podłoże tego zachowania może wynikać głównie z dwóch przyczyn, problemów zdrowotnych i stresu.

Grunt to zdrowie

Kiedy kot zaczyna oddawać mocz poza kuwetą to wysyła nam bardzo silny sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Pierwsze co powinniśmy w tej sytuacji zrobić, to zabrać kota do gabinetu weterynaryjnego i wykonać kilka badań. Przede wszystkim zrobić morfologię i biochemię (w tym jonogram), przegląd stomatologiczny, pomiar ciśnienia, USG jamy brzusznej (ze szczególnym uwzględnieniem nerek i pęcherza).

Najważniejsze badanie, to badanie moczu. Najbardziej miarodajny jest mocz pobrany przez punkcję prosto z pęcherza. Nie jest to silnie stresujący zabieg dla kota, a pozwoli nam precyzyjnie oznaczyć pH moczu, obecność bakterii czy kryształów.

Więcej o badaniach i wynikach tych badań już niedługo. W tej części zajmiemy się drugą przyczyną czyli stresem.

Stresu nikt nie lubi

Jeżeli stan zdrowia kota nie odbiega od normy to musimy przyjrzeć się otoczeniu kota, czyli temu co mogło wpłynąć stresująco na zwierzę i spowodowało sikanie poza kuwetą. Pamiętajmy, że stres u kotów działa silnie chorobotwórczo. I nawet najmniejsza zmiana w życiu kota może skutkować zaburzeniami behawioralnymi u wrażliwych zwierząt.

Analizę stresorów powinniśmy podzielić na dwa obszary: środowisko bliższe i dalsze.

Przy współpracy z portalem WP.PL przygotowałam mały materiał na ten temat. Zapraszam!

Pan kot na włościach

W środowisko bliższe wchodzi miejsce życia kota, inne zwierzęta z nim mieszkające oraz ludzie. Do środowiska dalszego zaliczymy sąsiedztwo oraz potocznie mówiąc widok zza okna.

W środowisku bliskim, bezpośrednio wpływającym na kota wyróżnimy:

  • wszystkie zasoby kotamiski, kuwety, drapaki. Tutaj przeanalizujmy co ostatnio się zmieniło (np. producent żwirku lub lokalizacja kuwety, nowy drapak w miejsce starego nasyconego zapachem kota). Nawet upranie legowiska w zbyt silnym detergencie możemy zaliczyć do potencjalnego stresora. Warto przeanalizować przede wszystkim środowisko kuwetowe 😊 czyli wszystko co się kuwety tyczy: żwirek, typ kuwety, lokalizację, higienę kuwety czy chociażby dostęp do tego zasobu.
  • wyposażenie mieszkania – zdarza się, ze osobniki silnie wrażliwe mogą odczuwać stres na skutek przemeblowania, a nawet wymiany części umeblowania na nowe. W wyniku zmiany zapachu domu kot może czuć się mniej pewnie, bezpiecznie i stabilnie w środowisku dotychczas mu znanym. Niekiedy ograniczenie dostępu np. do ulubionego parapetu może frustrować zwierzę.
  • relacja w stadzie – relacja pomiędzy zarówno kotami jak i kotem/kotami a innym zwierzętami mieszkającymi w domu. Pogorszenie relacji, choroba jednego członka stada lub powiększenie stada o nowego kota czy psa może zadziałać silnie stresująco i poskutkować brudzeniem w domu. Warto przeanalizować, czy nie dochodzi do blokowania zasobów, agresji biernej czyli np. wpatrywania lub śledzenia. Śmierć jednego z członków stada również może być mocno przeżywana przez resztę stada.
  • relacja z opiekunami – czyli więź jakie zwierzę ma z każdym mieszkańcem domu. Czasami wyjazd na urlop, poświęcanie mniejsze ilości czasu na zabawę czy pielęgnację kota, częstsze odwiedziny gości czy zmiana pracy na dwuzmianową mogą działać chorobotwórczo. Warto utrzymać za wszelką cenę rutynę w porach zabawy czy karmienia.
  • tryb życia domu –  w obecnych czasach wiele osób pracuje zdalnie. Zmianę trybu naszego dnia zauważają także i koty. Spędzamy więcej czasu w domu ale postarajmy się zachować pory karmienia, zabawy czy czesania. Koty kochają rutynę! Nie bez znaczenia dla ich psychiki jest to, ze od kilku miesięcy jesteśmy stale w domu dlatego nie dokładajmy im stresorów przez zmianę trybu dnia kota. Kot najpewniej czuje się w środowisku mu znanym, stabilnym i przewidywalnym.

Analizując wpływ otoczenia dalszego na kota powinniśmy uwzględnić nie tylko widoki za oknem, ale i odgłosy za ścianą. Zdarza się, że kot sika ze stresu wywołanego przez remont u sąsiadów. Spotkałam się też z przypadkiem kota sikającego koło drzwi na parapet, bo z okna widział kota na balkonie sąsiedniego bloku.

Wszystko to, co w sposób bezpośredni czy pośredni wpływa na kota, możemy zaliczyć do grona stresorów.

Wiek ma znaczenie

Oddawanie moczu poza kuwetę może mieć też powiązanie z wiekiem kota.

Kocięta do 1 roku życia oddają mocz częściej z racji szybszego metabolizmu i może zdarzyć im się nabrudzenie w domu. Warto wtedy zwiększyć ilość kuwet. Pochłonięte zabawą lub drzemką kocięta mogą potocznie mówiąc nie zdążyć do kuwety. Pamiętajmy aby same kuwety miały niższe ścianki aby kocięta nie miały problemów z wejściem do kuwety. Najlepiej wybierać żwirek sypki, jak najdelikatniejszy dla małych łapek i pozwalający na energetyczne grzebanie. Ważne jest też utrzymanie wysokiej higieny kuwety.

Koci seniorzy i koty otyłe z racji problemów z poruszaniem i bólem stawów powinny mieć również kilka kuwet w domu. Same kuwety powinny mieć niższe ścianki aby ułatwić kotom wchodzenie do nich. Dodatkowo warto częściej wykonywać badania kontrolne układu moczowego. Higiena kuwety też powinna być na wysokim poziomie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Aby uniknąć oddawania moczu poza kuwetą warto m.in. wykonywać badania profilaktyczne, podawać odpowiednio zbilansowaną mięsną karmę, stymulować odporność kota w okresie zmiany pory roku, unikać sytuacji stresowych a jeśli już mogą one wystąpić, to łagodzić stres kota przez dobór odpowiednich środków wyciszających. Ważne jest też dbanie o odpowiedni poziom higieny kuwety, zapewnianie codziennej porcji ruchu i zabawy,  poprawność relacji z domownikami i innymi zwierzętami. Temat profilaktyki rozwiniemy już niedługo, gdyż jest to dość obszerne zagadnienie.

Jeżeli mamy trudności w ustaleniu przyczyn występowania takiego zachowania, jakim jest sikanie poza kuwetą, warto skorzystać z pomocy doświadczonego behawiorysty.

Tech. wet. Małgorzata Kasiak
Podziel się: