HIGIENA KOCIEJ JAMY USTNEJ

Dbanie o odpowiedni poziom higieny kociej jamy ustnej jest jednym z wielu obowiązków kociego opiekuna. Sami mocno nie lubimy, kiedy boli nas ząb, więc dlaczego nie zadbać o to aby taka dolegliwość nie doskwierała naszym kotom? Temat higieny kociej jamy ustnej jest bardzo szeroki i powiązany z wieloma kocimi aspektami życia – od zabawy po dietę.

Zmiana w myśleniu

Jeszcze kilka lat temu temat higieny jamy ustnej naszych podopiecznych był najrzadziej poruszanym tematem przez opiekunów. Obecnie, ku uciesze psów i kotów, ten temat pojawia się w gabinetach weterynaryjnych i podczas konsultacji behawioralnych coraz częściej. Fanaberia tak jak kontrola stanu uzębienia staje się rutyną podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Na rynku pojawia się coraz więcej preparatów i gadżetów pomagających w utrzymaniu zdrowia i higieny jamy ustnej kotów. Coraz szerzej dostępne są w gabinetach usługi wykonania RTG Stomatologicznego oraz sanacji jamy ustnej.

Pierwsze sygnały

Nieprzyjemny zapach z pyszczka to pierwszy sygnał, że z uzębieniem dzieje się coś niedobrego. Jest sygnałem, że rozpoczęły się procesy gnilne typowe dla chorób przyzębia i obecności płytki bakteryjnej. Kamień nazębny tworzy się z resztek pożywienia, śliny oraz bakterii.  Płytka bakteryjna najczęściej zaczyna tworzyć się od zębów trzonowych tzn. tych najgłębiej położonych. Ponieważ te zęby koty pokazują nam najrzadziej i są one najbardziej trudnodostępne, bardzo często nie zauważają opiekunowie odkładania się na nich nalotu. Obecność płytki nazębnej powoduje podrażnienie dziąseł, ich zaczerwienienie, stany zapalne a nawet sporadyczne ich krwawienie.

 Sami możemy ocenić, czy na zębach nie odkłada się płytka bakteryjna! Ale jeśli nasz milusiński nie chce pokazać zębów warto udać się do lekarza weterynarii, który oceni stan uzębienia kota.

Koty, którym doskwierają problemy z uzębieniem bardzo często nie mają apetytu, są ospałe, apatyczne, nie wykonują czynności pielęgnacyjnych, ślinią się lub „mlaskają”. Podczas jedzenia wypluwają posiłek, wyjmują go z miski lub podchodzą do jedzenie po kilka razy pobierając bardzo małe porcje.

W ramach corocznej wizyty w gabinecie poza podstawowymi badaniami, lekarz powinien wykonać przegląd stomatologiczny, ocenić stan dziąseł, wielkość płytki nazębnej i w razie konieczności zalecić wykonanie sanacji jamy ustnej. Sanacja jest to zabieg polegający na kompleksowym zajęciu się uzębieniem – od usunięcia płytki nazębnej po ekstrakcję zębów, które są chore. Zabieg wykonywany jest w narkozie przy pomocy specjalistycznego urządzenia, preparatów do tego dedykowanych oraz przez doświadczonego w stomatologii lekarza weterynarii.

Przez dietę do zdrowego zęba

Dieta kota dzikiego oparta jest na zjadaniu całych ofiar, wraz z kośćmi, sierścią itp. Pobierając tak urozmaicona materię kot czyści zęby i masuje dziąsła, w naturalny sposób usuwając płytkę bakteryjną.

Kot domowy pobiera najczęściej miękką mokra karmę. W związku z tym zadanie ścierania płytki nazębnej przenosi się na opiekuna. Pomocne w tym mogą być rożne formy urozmaicenia posiłku oraz preparaty.

Formy posiłku pomagające w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej:

  • WP – whole prey;
  • suszone mięso;
  • surowe mięso z przerostami;
  • przysmaki dentystyczne.

Preparaty dbające o kocie zęby:

  • żele, pasty do mycia zębów;
  • płyny dodawane do wody lub karmy;
  • ściereczki, chusteczki stomatologiczne;
  • suplementy diety dodawane do pożywienia np. algi brunatne.

Preparaty stomatologiczne dla kotów nie tylko pomagają w usunięciu płytki nazębnej ale i wpływają na ograniczenie tworzenia się płytki, dbają o przyjemny zapach z jamy ustnej oraz chronią i regenerują dziąsła. W celu ułatwienia naniesienia preparatów na zęby produkowane są specjalne szczoteczki do zębów dla kotów, nakładki na palce dla opiekunów, gaziki czy gryzaki.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Do nauki czyszczenia zębów należy podchodzić stopniowo. Koty kochają rutynę i tą miłość można wykorzystać. Sam zabieg musi być przeprowadzany systematycznie, codziennie, starannie. Tak jak my codziennie myjemy żeby tak i nasz kot powinien mieć codziennie czyszczone uzębienie z resztek karmy. Warto oporne osobniki nagradzać smaczkiem lub chwilą wspólnej zabawy po zabiegu pielęgnacyjnym.

Im młodszy podopieczny tym łatwiej nauczyć dbania o uzębienie. Jednak warto próbować nauczyć tego zabiegu pielęgnacyjnego nawet starsze koty. O ile my możemy wyposażyć się w implanty czy sztuczne uzębienie tak koty nie mają na to szansy. Dlatego warto dbać o uzębienie w każdym wieku kota, głównie jeśli problem płytki nazębnej powraca mimo sanacji jamy ustnej.

Choroby zębów dotyczą wszystkich kotów, bez względu na wiek, pochodzenie, rasę. Musimy jednak pamiętać że na problemie z uzębieniem higiena się nie kończy. Chore zęby powodują ekstremalny ból u naszych czworonogów. Wraz z tym bólem mogą pojawić się inne schorzenia oraz zmiany behawioralne w zachowaniu.

Choroby jamy ustnej mogą rzutować na całość układu odpornościowego, choroby nerek czy wątroby i serca. Ból jaki doskwiera kotom poza wpływem na apetyt może także rzutować na chęć do zabawy, nagłe zachowania agresywne wobec opiekuna czy innych członków stada, oddawanie moczu poza kuwetę, nadmiernym ślinieniem się, zaniechaniem wokalizacji lub odwrotnie, wręcz nadmiernym wokalizowaniem, nawoływaniem opiekuna aby ten zainteresował się kotem i zauważył toczący się w jamie stan chorobowy.

Pamiętajmy, że zaniechanie higieny jamy ustnej może doprowadzić do konieczności usunięcia części a nawet całości uzębienia. Oczywiście koty bez uzębienia świetnie radzą sobie z pobieraniem pokarmu, ale warto zapobiegać konieczności usunięcia zębów, stresu, bólu i narkozy naszemu pupilowi.

Tech.wet., koci behawiorysta Małgorzata Kasiak

Podziel się: