Najlepsza kuweta dla kota

Kuweta to element wyposażenia naszego kociego świata. Jest miejscem, w którym kot załatwia swoje potrzeby fizjologiczne związanie z oddawaniem moczu i kału, oraz miejscem gdzie kot wykazuje swoje zachowania etologiczne.

Czynniki jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze kuwety:

  • wielkość kota
  • wiek kota
  • zdolności ruchowe kota
  • typ kuwety
  • materiał z jakiego jest wykonana

Cechy dobrej kuwety:

  • duża,
  • wentylowana
  • ogólnodostępna
  • systematycznie czyszczona i myta
  • z odpowiednim podłożem
  • w odpowiedniej liczbie

Jak dobrać kuwetę

Wielkość kuwety

Jest to pierwszy i kluczowy element jaki powinniśmy wziąć pod uwagę. Odpowiednia kuweta powinna spełniać wymóg:

1x szerokość kota na 1,5 x długości kota

Taki rozmiar pozwoli m.in. na swobodne obracanie się kota podczas wykopywania niecki, spokojnego kopania, przybrania odpowiedniej pozycji podczas wypróżniania.

Kuweta nigdy nie jest za duża

Za mała kuweta może być przyczyną wypróżniania się poza kuwetą lub zaburzeń behawioralnych.

Wielkość kota i jego zdolności ruchowe

Kuweta powinna być dostosowana do wieku oraz możliwości ruchowych kota. Jeżeli mamy kociątko oraz starszego, schorowanego kota z problemami ortopedycznymi, musimy zapewnić kuwetę z niskim progiem. Wejście do kuwety nie może stanowić problemu dla kociątka, a dla kota schorowanego – kojarzyć się z bólem, dyskomfortem. Może to zaowocować wypróżnianiem poza kuwetą.

Materiał, z którego jest wykonana

Materiał musi być solidny, zapewniający stabilność kuwety oraz łatwe utrzymanie higieny tego elementu. Kot drapie pazurami w podłożu dlatego powstają na dnie kuwety rysy. W rysach zalega mocz, zabrudzony żwirek i namnażają się bakterie. Podłoże musi być wytrzymałe, aby rys powstawało jak najmniej oraz aby podczas porządkowania można było łatwo je zdezynfekować.

Materiał musi zapewniać stabilność na wypadek, gdyby kot stawał na jej krawędzi podczas wypróżniania albo wchodzenia do kuwety.

Niezależnie czy mamy kuwetę otwartą, krytą, automatyczną musimy dbać o jej higieniczność w całości. Kuwety nieotwarte muszą się rozkładać na tyle, aby można było ją w całości zdezynfekować. Dodatkowo wentylacja musi być na tyle dobra, aby zapach moczu i kału nie zniechęcał kota z jej korzystania.

Zachowanie higieny

Kuweta powinna być czyszczona systematycznie tj. 2-3 razy dziennie minimum. Rozumiem przez to wyrzucanie zużytego żwirku i nieczystości. Dodatkowo przynajmniej raz na tydzień powinna być myta i dezynfekowana. Nie musimy do tego używać ostrych chemikaliów, detergentów. W zupełności wystarczy wrzątek i wymiana podłoża. Pamiętajmy, że kot ma o wiele czulszy węch niż my. Nawet jeżeli my nie wyczuwamy zapachu detergentu, kot może go wyczuć i zostać zniechęcony do używania kuwety.

Cz.2 a w nie: rodzaje, ilość, lokalizacja

tech.wet. Małgorzata Kasiak
źródła: KOT – Instrukcja obsługi, D. Brunner i S. Stall; Zrozumieć kota, J. Bradshaw; Co jest kocie? M. Biegańska-Hendryk; Jak kot z kotem, P. Johnson-Bennett

Podziel się: