Najlepsza kuweta dla kota cz.2.

Kocia kuweta to chyba najważniejszy element wyposażenia kociego domu, dlatego do tematów związanych z kuwet i żwirkiem będę jeszcze wracać nie raz. O tym jak dobrać kuwetę oraz dbać o jej higienę już wspomniałam w cz.1. Teraz skupimy się na rodzajach, liczbie i lokalizacji.

Rodzaje kuwet

Podstawowy podział kuwet to: kuwety otwarte i zamknięte. Odpowiedź na pytanie która kuweta jest lepsza brzmi –ta wybrana przez twojego kota.

Kuweta odkryta

Klasyczna standardowa, przeważnie plastikowa kuweta. Może posiadać np. 3 ściany wyższe a jedna od strony wejścia niższa. Wyższe boki sprawdzają się, jeżeli kot lubi sikać po ściance lub ma problem z przyjęciem niskiej pozycji tj. „robi na stojąca”.

 Kuwety odkryte mogą być kształtu prostokątnego, kwadratowego lub trójkątnego czyli tzw. narożne. Te ostatnie często są używane w szpitalikach, hotelach lub kanelach, gdzie ilość miejsca jest ograniczona i na niewielkiej przestrzeni trzeba zgromadzić kota i wszystko co dla niego jest niezbędne tj. kuwetę, miskę z jedzeniem i miskę na wodę.

Kuweta odkryta doczekała się swojej „ulepszonej” wersji – kuwety z podwójnym dnem. Zamiast standardowej podłogi mamy w nich sito, kratownice, przez którą przesiewamy żwirek. Na kratownicy zostaje tylko zbrylony żwirek nasiąknięty moczem lub kupa. Nie każdy kot jednak lubi en rodzaj kuwety. Pasjonujący się w kilkuminutowym wykopywaniu odpowiedniego dołka na siku kot, może nie polubić zaczepiana pazurkami o kratkę.

Kuwety kryte

Kuweta kryta zapewnia nam „niepatrzenie” na kocie odchody ale z drugiej strony nie do końca też wiemy przez to, kiedy taką kuwetę powinniśmy sprzątnąć np. z mocno śmierdzącej kupy.

 Kuweta kryta nie pozwala na rozsypanie żwirku, wyrzut „balastu” poza jej krawędzią. Ogranicza też rozchodzenie się nieprzyjemnej woni po mieszkaniu. Wieko uniemożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza, przez co zaduch w środku i ostra woń może zniechęcać kota do korzystania z niej. Dodatkowo żwirek  schnie w nich dłużej. Minusem też jest to, że aby ją porządnie wyczyścić z odchodów, często trzeba zdemontować wieko co jest uciążliwe dla opiekunów kota.

W domach wielokocich stanowią punkt bez drugiej drogi ucieczki. W stadach z problemami między osobnikami może dochodzić do czekania przed kuwetą jednego kota na drugiego, który korzysta z kuwety i zachowań agresywnych jak również do blokowania zasobów. Kotom nie zależy na prywatności aż tak bardzo jak nam się wydaje, koty też nie załatwiają się w dziuplach.

Wielkość takiej kuwety tylko wydaje się większa. Ograniczona przestrzeń z każdej strony może stresować kota. W kuwecie krytej o źle dobranym rozmiarze kot może mieć problemy z przyjęciem poprawnej pozycji lub ze swobodnym obracaniem czy zagrzebywaniem odchodów.

Kuwety samoczyszczące

Teoretycznie polecane są do domów z dużą ilością kotów i gdzie opiekunowie nie mają za dużo czasu na dbanie o higienę tego miejsca. Teoretycznie także są duże a w praktyce optycznie zwiększa ich wielkość pojemnik na odchody oraz silnik. Odgłosy oraz ruchliwość elementów może zniechęcić kota do korzystania z niej.

Kuweta samoczyszcząca utrudnia opiekunowi kontrolę stanu odchodów kota, ich liczbę to czy zarówno mocz jak i kał jest wydalany. Do pojemnika trafia wszystko przesianie i przerobione przez grabie wiec ciężko jest zauważyć np. zmniejszone oddawanie moczu czy określenie który kot ma biegunkę.

Podobnie jak kuwety kryte klasyczne kuwety samoczyszczące mają słabą cyrkulację powietrza. Niemożliwe jest korzystanie jednego kota po drugim z tej kuwety bo grabie muszą zakończyć swoją pracę, inaczej mogą przestraszyć, zniechęcić innego kota do korzystania z nich.

Hop In

To wg mnie zło w czystej postaci. Ktoś kto wymyślił ten rodzaj kuwety  chyba lubi znęcać się nad zwierzętami.

 Aby dostać się do kuwety kot wskakuje najpierw na górną część a następnie przez otwór w „dachu” wskakuje do środka tj. prosto na mokry żwirek, w ciasną dziuplę pełną zapachu moczu i kału, w niezagrzebany kał innego kota. O możliwości blokowania wyjścia przez innego kota i czyhaniu dręczyciela na ofiarę w przypadku grup z nie za dobrymi relacjami między kotami, już nawet nie będę się rozpisywać.

Aby wydostać się z kuwety kot musi przez otwór wyskoczyć na „dach” kuwety.

Tak jak już wspomniałam, kot nie załatwia  się w dziupli.

Więcej o rodzajach kuwet wkrótce….

Liczba kuwet

Jeżeli masz więcej niż jednego kota, musisz mieć więcej niż jedną kuwetę. Właściwie nawet przy jednym kocie ilość kuwet to minimum dwie.

Nie ma czegoś takiego jak za duża ilość kuwet!

 W Internecie krąży określenie, mówiące że kuwet powinno być tyle ile kotów +1szt. Nie do końca jest to dobrze rozumiana zasada. Bardziej chodzi o to aby kuwet było tyle ile jest grup społecznych w kocim domu. Tj. dla przykładu: jeżeli mamy 2 koty bliżej się przyjaźniące i jednego wycofanego kuwet powinno być minimum 3 a nie koniecznie 3+1. Ilość kuwet w domu wielokotowym nie musi wynosić tyle ile kotów + 1 bo przy np. 6 kotach sprzątanie i rozlokowanie sensowne aż 7 kuwet było by kłopotliwe. Jeżeli grupa ma super relacje ilość kuwet może być o wiele mniejsza niż 7 sztuk.

ilość kuwet = ilość kocich grup społecznych +1!

Za mała ilość kuwet jest dość niebezpieczna. W kocich grupach może dojść do blokowania zasobów, zachowań agresywnych. Stres związany z brakiem możliwości swobodnego oddania moczu czy kału do kuwety może powodować problemy behawioralne i zdrowotne takie jak: FIC –Idiopatyczne Zapalenie Pęcherza Moczowego Kotów, agresja, wylizywanie stresowe, wypróżnianie po za kuwetą.

Postawienie kilku kuwet koło siebie nie jest „zwiększeniem” liczby kuwet. dla kota to dalej będzie ta sama kuweta a właściwie strefa wypróżniania. jeśli chcesz dodać kuwetę ustaw ją w innym pomieszczeniu, w miejscu gdzie np. zdarza się kotu oddać mocz. Jeżeli mieszkasz w piętrowym domu, kuweta powinna być na każdym piętrze domu nawet jeśli posiadasz tylko jednego mruczka.

ilość kuwet powinna się też zwiększyć w momencie kiedy nasz kot ma np. biegunkę lub posikuje np. z powodu choroby pęcherza. Osłabiony biegunką kot może nie dobiec na czas do kuwety zlokalizowanej w innym pomieszczeniu. Zwiększeniem ilości kuwet w czasie choroby zaoszczędzimy sobie sprzątania a kotu stresu.

Lokalizacja

Nigdy nie stawiaj kuwety koło misek z jedzeniem i wodą!

Koty nie załatwiają się tam gdzie jedzą.  Tak jak ludzie nie jedzą w toalecie tak i koty nie spożywają posiłków w towarzystwie swojej kupy. Jeżeli kuweta musi znajdować się z tym samym pokoju co kuweta, unieść te dwa elementy wyposażenia kota jak najdalej od siebie.

 Kuweta powinna być ustawiona z dala od głośnych urządzeń, miejsc często użytkowanych czy o dużym natężeniu ruchu jak przedpokój czy drzwi wejściowe do domu. W przypadku posiadania kilku kotów, ustawienie kuwety musi zapewniać kilka dróg ewakuacji,  minimalizować ryzyko blokowania zasobu przez jednego kota. Ze strony opiekuna ważny jest fakt łatwego dostępu do kuwety przy jej sprzątaniu.

 Kuweta może i nie jest najbardziej reprezentacyjnym elementem wystroju wnętrza naszego domu, ale nie powinniśmy jej nadmiernie chować. Nie umieszczamy kuwet w szafkach, pod wannami czy pólkami. W pobliżu miejsca zabawy dzieci. Pamiętaj, żeby zapewnić kotu spokojne wypróżnianie, możliwość obserwacji otoczenia, odpowiednią wentylacje kuwety.

Kuweta musi być dla kota zawsze dostępna.

Nie możemy np. umieścić kuwety w łazience czy toalecie jeżeli nie ma w drzwiach wejściowych wmontowanych specjalnych drzwiczek dla kota. Stres związany z ograniczaniem zasobów przez innego domownika tj. zamykanie dostępu do kuwety podczas np. prysznica czy długiej kąpieli może powodować frustracje u kota. Dlatego idealnym wyjściem, w przypadku kiedy łazienka jest jedynym miejscem gdzie kuwetę możemy wstawić ( z wielu przyczyn, np. preferencji kota) – dostęp do kuwety przez małe drzwiczki jest super rozwiązaniem.

drzwidlakota.pl

Zapamiętaj!

Kuwetę dobieramy do wielkości, wieku i ruchliwości kota.

Podłoże dobieramy do preferencji kota.

Ilość kuwet dobieramy do ilości grup społecznych w stadzie kotów.

Lokalizacja ma zapewnić kotu swobodę, bezpieczeństwo i łatwość użytkowania.

Kuweta jest systemem alarmowym o zdrowiu kota! Tak możemy zauważyć problemy trawienne lub początki choroby pęcherza moczowego.

Nigdy nie ma za dużo kuwet a ich za mała ilość jest niebezpieczna.

Kuweta jest dla kota nie dla człowieka! Ma być użyteczna z punktu widzenia kota!

Sprzątaj kuwetę minimum raz dziennie i raz na tydzień ją dezynfekuj.

Kuweta musi być stale dostępna dla kota.

tech.wet. Małgorzata Kasiak
źródła: KOT – Instrukcja obsługi, D. Brunner i S. Stall; Zrozumieć kota, J. Bradshaw; Co jest kocie? M. Biegańska-Hendryk; Jak kot z kotem, P. Johnson-Bennett
Podziel się: