Najlepsza kuweta dla kota cz.3

Kiedy wiemy już jaką kuwetę wybrać, gdzie ją postawić oraz w ile sztuk potrzebujemy dla naszego kota bądź stada, przyszedł czas na ustalenie co umieścić w kuwecie oraz czym wybierać nieczystości.

Czas na żwirek i akcesoria do kuwety.

Żwirek

Niegdyś ludzie umieszczali w kocich kuwetach piasek lub ziemię ogrodową. Niestety zarówno wybieranie nieczystości jak i utrzymanie higieny z tymi podłożami było trudne. Piasek nie chłonie i nie zbryla się. W późnych latach 40′ wprowadzono na rynek pierwsze żwirki do kuwety.

Rodzaje żwirków

Z punktu widzenia opiekuna żwirek musi spełniać cechy:

  • ekonomiczny
  • wydajny
  • w wariantach wagowych ułatwiających transport ze sklepu do domu
  • maskujący zapachy
  • ułatwiający utrzymanie higieny kuwety
  • nie pylący
  • taki, który przypadnie kotu do gustu

Z punktu widzenia kota, żwirek powinien:

  • przypaść kotu do gustu 🙂

Podstawowym podziałem żwirków jest podział w zależności na możliwość wiązania wilgoci, czyli na:

  • Zbrylające
  • Niezbrylające

Żwirek niezbrylający

Żwirek niezbrylający się pochłania dość dobrze wilgoć, lecz niestety nie tworzy zwartych brył, przez co wybieranie nieczystości jest pracochłonne. Minusem jest też szybsze zużycie żwirku i częstsza konieczność wymiany całego żwirku, bo wybieranie zużytego nie jest dokładne. Żwirki takie mocno się pylą, przez co strefa kuwetowa jest zakurzona. Zdarzają się problemy z drogami oddechowymi u kotów korzystających z pylących się żwirków, które osiadają na drogach oddechowych, podrażniając je i zmniejszając ich światło.

Żwirki zbrylające

Żwirki zbrylające się to żwirki, które wiążąc wilgoć formują się w bryły o dość zwartej konsystencji. Do produkcji często używa się bentonitu. Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór takich żwirków w zależności m.in. od wielkości ziaren po zapachowe. Niestety ten typ żwirków również może posiadać zdolność pylenia, głównie tańsze, gorsze jakościowo. Plusem jest to, ze łatwiej wybrać zbrylony żwirek z kuwety, ładnie oblepia kupę, maskuje zapachy oraz jest bardziej wydajny.

Kolejnym podziałem żwirków jest klasyfikacja wg materiału z jakiego jest wykonany:

  • Silikonowy
  • Bentonitowy
  • Roślinny

Żwirek silikonowy

Wykonany jest z silikażelu. Z wyglądu przypomina grudki plastiku lub kolorowe, mętne szkło. Ma on zdolność pochłaniania wilgoci i zapachu. Ładnie wiąże mocz, lecz nie zawsze dobrze oblepia kupę. Mamy do wyboru kilka wariantów w zależności od wielkości, po zapachowe dodatki. Dużym plusem żwirku jest to, że się nie pyli. Istnieje duża grupa kotów, które takiego żwirku nie akceptują, bądź potrzebują czasu na jego zaakceptowanie. Sprzyja temu fakt, że drobinki są dość twarde i wydają czasami nieprzyjemny dla kota dźwięk podczas zakopywania. Jest to zdecydowanie najlżejszy wagowo żwirek, który można kupić w rożnej wielkości opakowaniach i spokojnie dostarczyć do domu.

Żwirek roślinny

Naturalny żwirek wykonany z włókna roślinnego, drewna bądź kukurydzy. Obecnie dostępne są też żwirki z alg – sepiolitowe. Taki żwirek nadaje się do kompostowania oraz utylizacji w toaletach – jako jedyny! Dostępny jest w wariantach zbrylających i niezbrylających, w szerokiej ofercie wagowej oraz z dodatkami zapachowymi. Żwirek ten w zależności od materiału z jakiego jest wykonany może się pylić – kukurydziany bardziej niż drewniany. Minusem jest też jego waga, żwirek jest stosunkowo ciężki.

Żwirki bentonitowe

Żwirki bentonitowe posiadają wszystkie opisane wyżej w żwirkach zbrylających cechy. Obecnie jest to najpowszechniej stosowany żwirek w kocich kuwetach. Potrafią się pylić, jeśli są tańsze i gorsze jakościowo. Absolutnie nie można ich utylizować w toalecie, gdyż grozi to zaklejeniem rur czyli…katastrofą.

Czego nie umieszczać w kociej kuwecie:

  • Ręcznik papierowy
  • Papier toaletowy
  • Gazety
  • Tkaniny
  • Siano i słoma

Higiena żwirku

Żwirek powinien być czyszczony, przebierany z nieczystości minimum 2 razy dziennie. Ja proponuje robić to rano i wieczorem. Dla lepszego komfortu zwierzaka kupa powinna być zabrana jak najszybciej. Systematycznie powinniśmy dosypywać żwirku tak aby utrzymać go na poziomie 5-7 cm głębokości.

Więcej o higienie kuwety w cz.1.

Zmiana rodzaju żwirku

Jeżeli mamy nowego kociaka, i chcemy przestawić go na żwirek używany dotychczas przez resztę stada lub naszego poprzedniego kota, czy też chcemy np. ze względów ekonomicznych zmienić żwirek, musimy to robić w sposób systematyczny i przemyślany. Nie zmieniamy żwirku drastycznie, wyrzucając stary, myjąc kuwetę i po prostu wsypując nowy. Może nam to zaowocować strajkiem kuwetowym, stresem u kota, posikiwaniem lub zostawianiem kupy poza kuwetą czy wręcz agresywnymi zachowaniami.

Koty to bardzo delikatne zwierzęta i nagła zmiana jakiegokolwiek rytuału i przyzwyczajenia może wywołać stres i chorobę!

Żwirek nowy dosypujemy do starego małymi porcjami, stale monitorując czy kot akceptuję taką mieszankę. Jakiekolwiek sygnały ze strony kota, że nowy żwirek mu się nie podoba powinny być wyłapane przez opiekuna i spowodować:

  • Zatrzymanie lub nawet rezygnację z wymiany żwiru
  • Cofnięciem się o krok w proporcji mieszania żwirków

Wymiana żwirku w zależności od kota może trwać kilka dni a nawet tygodni przy mocno „upartym” osobniku.

Akcesoria dodatkowe

Nie samym żwirkiem kuweta żyje 🙂 czyli łopatki, worki i neutralizatory.

Łopatki

Aby ułatwić sobie wybieranie nieczystości z kuwety, musimy uzbroić się w odpowiednią łopatkę. Na rynku istnieje cała masa łopatek przez co wybór wydaje się prosty.
A jednak nie do końca…

Łopatkę musimy dobrać w zależności od tego jakiego żwirku używamy. Jeżeli nasz żwirek nie zbryla się, to łopatka musi mieć gęstsze i mniejsze oczka, przez co mniej żwirku przesieje się przez łopatkę. Żwirki zbrylające się dobrze wybierać łopatkami o większych oczkach, wtedy mamy możliwość lepszego odsiania nie zużytego żwirku.  Wielkość łopatki powinna być dopasowana do naszych preferencji ale i wielkości zanieczyszczeń z kuwety. Koty dużych ras, które mają stosunkowo większą ilość moczu skłonią nas do zakupu większych łopatek, którymi wybierzemy szybciej, sprawniej zbierzemy żwirek nie uszkadzając, rozbijając bryły. Bryła zmieści się na całej łopatce.

 Pamiętaj, że łopatkę, podobnie jak i kuwetę – myjemy!

Worki na dno

Moim zdaniem kuwety typu Hop In, musiał wymyślić człowiek nie lubiący kotów. Naprawdę, wg mnie to bezsensowna strata pieniędzy.

Choć producenci zapewnią, że worki są wytrzymałe i odporne na kocie pazury, nie uważam aby kotu było wygodnie, kiedy dokopie się do śliskiego worka. Worki dostępne są w rożnych rozmiarach dzięki czemu możemy dopasować worek do wielkości kuwety.

źródło: www.trixie.de/

Z założenia worek powinniśmy umieścić na dnie kuwety, wręcz wyścielać nim dno. Na to sypiemy warstwę żwirku i gotowe. Po pewnym czasie, kiedy żwirek jest zużyty zamiast wyrzucać żwirek i myć kuwetę, usuwamy tylko worek w taki sposób, że żwirek znajduje się w worku. Zaoszczędza nam to czas na mycie kuwety. Super, skoro nie masz czasu dbać o kota i higienę jego akcesoriów… po co ci kot?

Worki na odchody

Wielu z was powie – po co mi worki na odchody? Mam kota, nie psa!

Też tak kiedyś myślałam… ale od jakiegoś już czasu zaopatruje się w małe worki przeznaczone na odchody zwierząt. Ponieważ moje koty używają żwirku bentonitowego, nie mogę go spuszczać w toalecie. Zużyty żwirek + odchody umieszczam w woreczku, zakręcam worek i wynoszę odchody wychodząc do pracy. Zużyty żwirek nie zalega mi w koszu na śmieci, nie „pachnie” paskudnie już następnego dnia, i nie zmusza mnie do wynoszenia śmieci szybciej niż jest to wskazane. Dodatkowo super sprawdzają się, kiedy np. wyjeżdżamy, i do naszych kotów wpada catsitter. Wtedy zabiera worek z odchodami ze sobą i wyrzuca do kosza obok bloku. Kiedy wracamy po kilku dniach, zaraz po otworzeniu drzwi nie odrzuca nas zapach kocich odchodów dobiegający z kosza na śmieci. Super opcja! Polecam!

Woreczki można kupić w sklepach internetowych w kwocie już około 3-4 grosze za sztukę, sprzedawane po np. 30 rolek co w zupełności starczy na naprawdę długo.

Pochłaniacze zapachu – neutralizatory

Przeznaczone są do żwirku bentonitowego i spotykane w formie proszku lub piasku. Ich głównym zadaniem jest pochłanianie przykrych zapachów ale i działanie odkażające na żwirek, antybakteryjne, poprawianie wydajności żwirku. Neutralizatory są głównie bezzapachowe, ale zdarzają się i warianty o zapachu np. lawendy.

Pamiętajmy jednak, że naszemu kotu może to nie przypaść do gustu i urządzi nam strajk kuwetowy.

Maty pod kuwety

Kładziemy je w okolicy kuwety, strefy wyjścia. Jej zadaniem jest wyłapywanie żwirku przyczepionego do łap kota opuszczającego kuwetę. Wykonane są z gumy lub szorstkiej tkaniny. Mają być czymś na wzór wycieraczki dla kocich łapek. Czy się sprawdzają? Bywa rożnie. Zależy to m.in. od żwirku, futerka i tego, czy kot w ogóle po macie się przejdzie. Dlatego też najlepiej sprawdzają się, przy kuwetach krytych, gdzie kot ma tylko jedną drogę wyjścia.

Pamiętaj, że kuweta to najważniejsza rzecz jaką kot posiada! Dlatego bardzo ważne jest dbanie o to co się w niej oferuje kotu!

Tech.wet. Małgorzata Kasiak

źródła: KOT – Instrukcja obsługi, D. Brunner i S. Stall; Zrozumieć kota, J. Bradshaw; Co jest kocie? M. Biegańska-Hendryk; Jak kot z kotem, P. Johnson-Bennett
Podziel się: