Nie dla psa (i kota) kiełbasa

Recenzja książki tech.wet. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk

Już niedługo w księgarniach pojawi się książka autorstwa tech.wet. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk pod tytułem Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka – najdłużej wyczekiwana i najgorętsza nowość z żywienia zwierząt. Udało mi się otrzymać egzemplarz przedpremierowo i pochłonęłam go w kilka dni.

Książka jest absolutnie wspaniałym źródłem podstawowej wiedzy o zdrowym odżywianiu psów i kotów, jaką powinien posiadać każdy opiekun czworonoga ?

Co znajdziemy w książce?

Na ponad 360 stronach Agnieszka opowiada nam najpierw skąd w niej się wzięła pasja do zwierząt i ich prawidłowego, zdrowego odżywiania i jak dzięki tej pasji skończyła jako konsultant żywieniowy w Warszawskiej klinice weterynaryjnej. Podpowiada jak wygląda wizyta u konsultanta dietetycznego, jak się do niej przygotować i kiedy z niej skorzystać. Następnie autorka przechodzi do meritum, czyli czym karmić i w jaki sposób, aby nasz pupil cieszył się długimi latami życia w pełnym zdrowiu.

W książce znajdziemy podstawowe wytyczne do tego, jak samemu wyliczyć kaloryczność posiłków czy ilość kalorii jaką w ciągu dna powinien przyswoić piec/kot, podpowiedzi na co zwrócić uwagę w żywieniu zwierząt z chorobami przewlekłymi, kociąt i matek karmiących. Tekst zawiera wiele objaśnień odnoszących się do fizjologii kocich i psich organizmów, przez co konieczność prowadzenia odpowiednich diet dla tych dwóch rożnych gatunków staje się niesamowicie oczywista i łatwa do zrozumienia. Autorka książki rozprawia się także z mitami żywieniowymi powielanymi od lat w naszym społeczeństwie, także przez lekarzy weterynarii.

Forma tekstu zachęca do czytania i nie pozwala się oderwać

Cała ta merytoryczna wiedza nie jest podawana w formie sztywnego podręcznika ale ciepłej, pełnej troski o zwierzęta formie przystępnej dla każdego czytelnika. Z każdej strony bije nie tylko wiedza ale i niesamowita osobowość autorki, wyrozumiałość do troskliwych opiekunów.

Nie wiem jak to Agnieszka zrobiła, ale ja od książki nie mogłam się oderwać! W mojej ocenie książka to totalne must have każdego kociego lub psiego opiekuna. Napisana jest w przyjazny sposób, językiem łatwym, zrozumiałym. Przejrzystość treści i unikanie skomplikowanych medycznych określeń sprawia, że nie musisz być lekarzem czy technikiem weterynarii aby ją zrozumieć i przyswoić. Zarówno młodzi jak i starsi opiekunowie wyniosą z książki bardzo dużo nowej potrzebnej wiedzy o żywieniu zwierząt.

Polecam wam gorąco! A że to prawdziwa petarda, która pewnie w kilka dni zniknie z półek księgarni nie zwlekajcie z jej kupnem zbyt długo ? Osobiście planuję polecać ją każdemu opiekunowi, który będzie chciał zdobyć wiedzę o tym czym zdrowo karmić swojego kota i jakich błędów żywieniowych unikać.

Autorce Agnieszka Cholewiak-Góralczyk gratuluję niesamowitego talentu do pisania i wydania wspaniałej książki. Dziękuje za nią w imieniu swoim i innych opiekunów kotów. Taka książka była naprawdę potrzebna i cieszę się, że powstała. I tak w głębi serca liczę, że to nie jest ostatnie „literackie” słowo o żywieniu kotów jakie powiedziałaś.

tech.wet. Małgorzata Kasiak

Podziel się: