Pierwsza Pomoc – Apteczka

W niemal każdym domu znajduje się „apteczka” wyposażona w podstawowe leki, opatrunki, płyny do dezynfekcji i odkażania ran. Mało kto z nas – opiekunów zwierząt, zdaje sobie sprawę, że taka wersja apteczki dla zwierząt też powinna znajdować się w domu. O tym co powinno się w niej znajdować, gdzie ją umieścić i kiedy uzupełniać będzie poniższy wpis.

Parametry zdrowego kota CTO:

CIEPŁOTA 38 – 39,8 °C

TĘTNO 100-140/ 1min.

ODDECH 20-30 oddechów/1 min.

Kocia apteczka

Apteczka to taki pojemnik, w którym znajdują się podstawowe leki, płyny dezynfekujące, materiały opatrunkowe.  Może to być plastikowy kuferek, drewniana szkatułka lub zwykły koszyk. Od tego z czego jest apteczka, jaki pojemnik spełnia jej funkcję, ważniejsze jest, co się w niej znajduje. Nie ma żadnych uregulowań prawnych mówiących o tym, co apteczka zwierzęca powinna posiadać. Dlatego też proponowane wyposażenie bazuje na książkach, szkoleniach i doświadczeniu osobistym. Skład Twojej apteczki może być dowolnie modyfikowany w zależności od tego, ile masz zwierząt, czy chorują i czy ich ciekawska natura często sprowadza na nie kłopoty.

Cechy dobrej apteczki

Ważne, aby apteczka:
 • Była w miejscu łatwo dostępnym dla człowieka (poza dziećmi), ale trudno dostępnym dla zwierząt;
 • Była stale uzupełniana o zużyte preparaty i materiały ;
 • Miała zachowany ład i porządek;
 • Miała zawartość dostosowaną do ilości zwierząt i ich wielkości
 • Nie była zbyt duża, ciężka i nieporęczna;
 • Zawierała dane kontaktowe i godziny otwarcia gabinetu, w którym „serwisujemy” kota lub najbliższego gabinetu w naszej okolicy oraz  gabinetu całodobowego
POBIERZ, WYDRUKUJ, UZUPEŁNIJ I WRZUĆ DO APTECZKI

Jeżeli nie jesteś pewien czy dobrze wyposażysz apteczkę, zrób listę rzeczy jakie chcesz w niej umieścić i skonsultuj ją z lekarzem weterynarii. Większość potrzebnych produktów kupisz w aptece lub sklepach internetowych.

Pamiętaj!

Zestresowane zwierze w szoku może zachowywać się agresywnie. Nawet jeśli twój mruczek jest na co dzień spokojny, rozpoczynając udzielanie pomocy rannemu zwierzęciu zachowaj szczególną ostrożność!

Skład kociej apteczki

Materiały ochronne

Rękawiczki ochronne –  Kocia apteczka powinna zapewnić możliwość udzielenia szybkiej pomocy naszemu pupilowi oraz zapewnić nam możliwość zachowania zasad bezpieczeństwa i higieny. Dlatego zawsze w apteczce powinno znajdować się kilka par rękawiczek ochronnych, lateksowych lub nylonowych. Nie powinniśmy udzielać pomocy gołymi rękami chociażby ze względu na możliwość przeniesienia bakterii do rany.

Koc termiczny –  gdy zwierze jest poważnie wychłodzone lub jest we wstrząsie.

Koc lub duży ręcznik– czasami istnieje konieczność zawinięcia kota w koc aby np. ograniczyć mu ruchy lub zabezpieczyć nas przed pogryzieniem i podrapaniem.

Materiały opatrunkowe

Gaziki sterylne – kilka sztuk w rożnym rozmiarze, pakowane pojedynczo lub po kilka sztuk.

Bandaż z gazy – podstawowy, pozwalający ranie oddychać.

Bandaże półelastyczne – jeden lub dwie sztuki, 5 cm – 7 cm w zależności od wielkości kota.

Przylepiec tkaninowy, taśma opatrunkowa – do zabezpieczenia końca opatrunku, bandażu, do przymocowania mniejszych opatrunków do ciała zwierzęcia.

Wata

Kompresy żelowe – przydatne przy np. oparzeniach, mocnych stłuczeniach lub skręceniach. Można je umieścić w zamrażalce i tam przechowywać praktycznie cały czas. Są dostępne w rożnych rozmiarach, a wybór odpowiedniego powinien być podyktowany wielkością zwierzęcia.

Płyny

Środki odkażające – Betadyna, Octenisept;

Woda utleniona 3% –  środek odkażający, do sporządzania roztworu wodnego wywołującego wymioty (tylko po ówczesnej konsultacji, zaleceniu i instruktażu przez weterynarza). Super usuwa krew z ubrań i sierści.

Sztuczne łzy –  w celu zabezpieczenia podrażnionego oka, zanim zobaczy je weterynarz. Ważne, aby nie zawierały sterydów!

Sól fizjologiczna do przemywania ran, oparzeń, ukąszeń.

Leki

Leki na choroby przewlekłe – w zależności od tego, czy nasz kot jest cukrzykiem, choruje na padaczkę, czy inną chorobę przewlekłą. Lekarstwa powinny być zatwierdzone przez lekarza weterynarii. Zawsze zostawiaj ulotkę przy lekach, abyś w razie potrzeby mógł się nią wspomagać.

Węgiel aktywny – w przypadku niektórych zatruć, stosowany tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii.

Narzędzia

Pęseta anatomiczna i/lub tradycyjna – m.in. do wyjmowania ciał obcych z rany, usuwania kleszczy.

Nożyczki opatrunkowe – do zdejmowania opatrunków lub przycinania bandaży. Ważne, aby końce były zaokrąglone. Istnieją nawet nożyczki mega pomocne do zdejmowania opatrunków, które mają specjalną prowadnicę, przez co ryzyko skaleczenia ruchliwego zwierzaka jest mniejsze.

Staza/ opaska zaciskowa – np. przy ograniczaniu krwotoku z rany.

Termometr elektryczny – w czasie pomiaru ważny jest jak najkrótszy czas dokonywania pomiaru przez urządzenie. Najczęściej umieszczamy końcówkę termometru w odbycie, dlatego jej wielkość też ma znaczenie.

Strzykawka – do nabierania leków, płynów pomocnych przy np. przepłukiwaniu ran, oczu. Najlepiej gdybyśmy mieli „insulinówkę”, 2 ml oraz 5 ml.

Igła iniekcyjna – głównie do nabierania płynów, czasem do podawania leków, ale tylko w przypadku chorób przewlekłych i po odpowiednim instruktażu przez lekarza.

Nie tylko apteczka

Poza apteczką i jej odpowiednim wyposażeniem, ważne jest, aby w domu były zawsze w gotowości:

 • termofor
 • koc,
 • transporter,
 • książeczka zdrowia kota,
 • kilka podkładów higienicznych,

Pamiętaj!

Wyposażenie apteczki ma nam pomóc w udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanemu zwierzakowi. Natychmiast po zakończeniu opatrywania zwierzaka powinniśmy udać się do lekarza weterynarii w celu dalszej diagnostyki, wdrożenia leczenia i opatrzenia ran przez profesjonalistę!

tech.wet. Małgorzata Kasiak

ŹRÓDŁO: Pierwsza pomoc w stanach nagłych u psów i kotów, E. Y. Ramirez; Szkolenie: Pierwsza pomoc dla psa, postępowanie w nagłych przypadkach, Waniliowo & Specjal Wet 2019.

Podziel się: